poniedziałek, 6 stycznia 2014

Dlaczego nie grawitacyjna?

System wentylacji potrzebny jest w każdym budynku mieszkalnym i usługowym. Niestety zazwyczaj instalacja wentylacyjna traktowana jest przez inwestora tylko jako przymus, a nie jako instalacja niezbędna, ale również poprawiająca komfort i zdrowie.

Odpowiednia wymiana powietrza w pomieszczeniu jest podstawą dobrego samopoczucia przebywających w nim osób. Ma też ogromny wpływ na ich zdrowie. Dostarczenie świeżego, czystego powietrza jest warunkiem utrzymania koncentracji w pracy i podczas nauki. Brak dostępu do świeżego powietrza może powodować między innymi senność i ból głowy. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach zwiększa ryzyko wystąpienia astmy. Zagrożone jest również zdrowie budynku w którym przy braku odpowiedniej wentylacji rozwija się pleśń. W skrajnych przypadkach narażona zostaje konstrukcja budynku.


Wentylacja grawitacyjna na którą decyduje się większość inwestorów ma niestety kilka wad. Komin wentylacyjny powodujący wyciąganie zużytego i zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia przestaje spełniać swoją funkcję, gdy nie zapewnimy dopływu powietrza z zewnątrz budynku. Częstym widokiem są super szczelne okna PVC mokre od wilgoci w pomieszczeniu. Montaż nawiewników częściowo rozwiązuje sprawę, powoduje jednak wzrost kosztów ogrzewania. Brak kontroli nad procesem wentylacji grawitacyjnej może być powodem niewystarczającej wymiany powietrza lub zbyt dużej i przez to nieekonomicznej.


Wad tych pozbawiona jest wentylacja mechaniczna, w której ilość dostarczanego do pomieszczenia powietrza może być regulowana płynnie w zależności od zapotrzebowania. Dodatkowo oszczędności zapewnia zastosowanie wymiennika ciepła zwanego rekuperatorem. Rekuperacja to wstępna obróbka termiczna powietrza dostarczanego z zewnątrz za pomocą ciepła odebranego z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki temu zabiegowi możemy obniżyć koszty ogrzewania nie tracąc na jakości powietrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz