środa, 20 listopada 2013

Sposoby wentylacji.

Wentylacja pomieszczeń może odbywać się na wiele sposobów. Podstawowym kryterium podziału rodzajów wentylacji jest rozróżnienie wentylacji naturalnej i wentylacji mechanicznej.

Wentylacja naturalna - wykorzystuje naturalne ruchy powietrza, które niestety nie zawsze są korzystne. Wentylacja ta wykorzystuje w swojej pracy działanie wiatru oraz różnicę temperatur. Działanie obu tych czynników związane jest w sposób naturalny z różnicą ciśnień. Powietrze przemieszcza się zawsze w kierunku niższego ciśnienia (powietrze chłodniejsze), co w okresie letnim powoduje niekontrolowany, ciągły napływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz budynku.

Wentylacja naturalna odbywa się na cztery sposoby:

Infiltracja – samoczynna wymiana powietrza spowodowana przenikaniem powietrza przez nieszczelności okien i drzwi. Warunkiem działania tej wentylacji jest różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia,
Aeracja – ciągła wymiana powietrza przez specjalnie przygotowane otwory w przegrodach budowlanych. Wykorzystuje naturalny ruch konwekcyjny powietrza oraz działanie wiatru,
Przewietrzanie – wymiana powietrza przez otwarte drzwi lub okna, wykorzystuje różnicę ciśnień po obu stronach przegrody budowlanej,
Wentylacja grawitacyjna – intensywna wymiana powietrza poprzez specjalnie do tego celu zaprojektowane i wykonane kanały wentylacyjne, które są wyprowadzone na dach budynku. Powoduje to ciąg, który rośnie proporcjonalnie do wysokości, a w pomieszczeniu panuje podciśnienie. Warunkiem poprawnego działania jest jednak możliwość napływu powietrza z zewnątrz do pomieszczenia poprzez nawiewniki lub nieszczelności w oknach. Wentylacja grawitacyjna jest w dużym stopniu zależna od różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz siły wiatru. Sprawdza się dobrze zimą w pomieszczeniach ogrzewanych. W gorące letnie dni kierunek przepływu może się odwrócić i przez szyb przedostaje się do pomieszczenia ciepłe powietrze.

Wentylacja mechaniczna – ruch powietrza jest wywołany sztucznie przez urządzenia mechaniczne – wentylatory. Powietrze jest doprowadzane lub odprowadzane z pomieszczenia przez kanały wentylacyjne w sposób zorganizowany.

Rodzaje wentylacji mechanicznej:

Wentylacja nawiewna – powietrze jest tłoczone do pomieszczenia i wytwarza w nim nadciśnienie. Nadmiar powietrza wydostaje się z pomieszczenia poprzez drzwi, okna i nieszczelności na zewnątrz budynku lub do sąsiednich pomieszczeń.
Wentylacja wywiewna – odwrotnie do wentylacji nawiewnej, powietrze jest z pomieszczenia usuwane za pomocą wentylatora i wytłaczane na zewnątrz. W pomieszczeniu panuje podciśnienie, co powoduje napływ powietrza poprzez nieszczelności lub otwarte drzwi i okna. Wentylacja wywiewna wykorzystywana jest bardzo często gdy zachodzi potrzeba odprowadzenia nadmiaru wilgoci, temperatury i zapachów. Do pomieszczeń w których zaleca się stosowanie wentylacji wywiewnej są więc łazienka, ubikacja i kuchnia.
Wentylacja nawiewno-wywiewna – najbardziej rozbudowany, a jednocześnie najczęściej spotykany system wentylacji budynków użyteczności publicznej. Zarówno powietrze nawiewane, jak i usuwane z pomieszczenia porusza się w sposób zorganizowany i oparty na działaniu urządzeń mechanicznych (wentylatorów). Jest najkorzystniejszym systemem, mimo że wymaga dwóch układów przewodów wentylacyjnych. Projektant może zaplanować dokładnie gospodarkę powietrzem w budynku, co jest bardzo ważne szczególnie w budynkach przeznaczonych do przebywania ludzi. System ten spełnia wymagania różnych pomieszczeń znajdujących się w obrębie jednego budynku. Wyciągi powietrza zamontowane w łazience i w kuchni powodują podciśnienie i usuwają wraz z powietrzem wilgoć oraz zapachy, do salonu z kominkiem doprowadza się niezbędne przy spalaniu powietrze wytwarzając nadciśnienie.
Jednym z najważniejszych elementów systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej jest centrala wentylacyjna, wyposażona w wentylator nadmuchowy oraz wyciągowy. Cechą charakterystyczną wentylacji nawiewno-wywiewnej jest możliwość odzysku ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Wymiana ciepła zachodzi w wymienniku ciepła, w który wyposażona jest centrala wentylacyjna - rekuperatorze. Powietrze usuwane oddaje ciepło do powietrza nadmuchiwanego. Dzięki rekuperacji istnieje możliwość odzysku nawet do 80% ciepła, które w instalacji wentylacyjnej bez odzysku jest tracone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz