niedziela, 27 października 2013

Rodzaje klimatyzatorów

Przedstawię dziś rodzaje dostępnych na rynku klimatyzatorów. Każdy rodzaj charakteryzuje się specyficznymi cechami i nadaje się do montażu w określonych sytuacjach. Dobór przeprowadza się indywidualnie w zależności od zapotrzebowania.

Ze względu na budowę wyróżniamy klimatyzatory:

- monoblokowe (typu kompakt), w których cały układ zamknięty jest w jednej obudowie. Do tej grupy należą klimatyzatory przenośne i okienne,
- split (dzielone), składające się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej połączonych układem chłodniczym i elektrycznym,
- multisplit, złożone z jednej jednostki zewnętrznej i kilku połączonych do niej jednostek wewnętrznych. Zaletą jest możliwość rozbudowy systemu w przyszłośći,
- centrale klimatyzacyjne, zapewniające pełną obróbkę powietrza, stosowane głównie w dużych budynkach użyteczności publicznej.

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split i multisplit dzielimy według sposobu montażu na: Klimatyzator ścienny można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. 

- klimatyzatory ścienne – najpopularniejsze i najczęściej stosowane w domach, biurach, pokojach hotelowych czy restauracjach. Montowane są na ścianach pomieszczenia klimatyzowanego. Jednostki tego typu cechuje duża wydajność, cicha praca, niewielkie rozmiary oraz atrakcyjna cena. Szeroki wybór modeli ściennych zaspokoi każde wymagania pod względem wyglądu i funkcjonalności. Klimatyzatory są w pełni zautomatyzowane, a do ich obsługi stosuje się pilota bezprzewodowego. Klimatyzator ścienny można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Klimatyzator kasetonowy to wysoka estetyka. 

- klimatyzatory kasetonowe – montowane są w przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym a sufitem podwieszanym. Jednostki takie montuje się w większych pomieszczeniach takich jak sale konferencyjne, sale bankietowe, banki czy siłownie. Zaletą takiego typu klimatyzacji jest równomierna dystrybucja obrobionego powietrza w czterech kierunkach, wysoka estetyka oraz szeroki wybór mocy. Sterowanie klimatyzacją odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego lub dedykowanego sterownika naściennego.
 Klimatyzator przypodłogowo-sufitowy to wysoka wydajność chłodnicza. 
- klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe – montowane głównie w przypadku gdy nie ma możliwości montażu klimatyzatora ściennego lub kasetonowego. W zależności od potrzeb i możliwości, jednostka wewnętrzna mocowana jest do sufitu lub na ścianie przy podłodze. Ze względu na swoją charakterystykę klimatyzatory tego typu często montowane są w pomieszczeniach wysokich, w których nie ma potrzeby utrzymywać warunków komfortu w górnej części. Zaletą jest wysoka wydajność chłodnicza klimatyzatorów.
 Klimatyzator kanałowy stosowany jest w dużych systemach klimatyzacyjnych. 
 - klimatyzatory kanałowe – to idealne rozwiązanie dla dużych systemów składających się z kliku pomieszczeń w których muszą być zachowane warunki komfortu cieplnego. Jednostka wewnętrzna montowana jest nad sufitem podwieszanym, na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym i stanowi centralne źródło obróbki i dystrybucji powietrza. Powietrze rozprowadzane jest równomiernie do wszystkich pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjnym zakończone anemostatem nawiewnym.

Pamiętajmy aby montaż klimatyzacji powierzać profesjonalistom!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz